Létezik-e a Bermuda háromszög, vagy csak kitaláció?
A Bermuda-háromszög rejtélye számos film, színdarab és regény alkotóját ihlette meg. A fantáziadús, gyakran mesébe illő magyarázatok ellenére – amely az olyan elnevezésekben is tükröződik, mint: "Az ördög elveszett tornáca, Titokzatos félhomály, Varázslatos tengeri zóna, Az Ördög háromszöge" - úgy tűnik, hogy maga a jelenség létezik, habár még nincs rá egyértelmű, széles körben elfogadott magyarázat. Ugyanakkor vannak, akik magának a jelenségnek a különlegességét is vitatják, mondván, hogy a Bermuda-háromszögben, más tengeri területekhez képest nem nagyobb a balesetek száma.
A Bermuda-háromszög a Florida keleti partján lévő Fort Lauderdale, a Bermuda-szigetek és Puerto-Rico által határolt területen található. Bár a területen tapasztalható különös jelenségekről csak a 20. század hatvanas éveitől van konkrét tudomásunk, ennek ismeretében viszont kiderült, hogy Kolombusz Kristóf is erre jártakor különleges jelenségről számolt be útinaplójában. Feljegyzései szerint a térségben az iránytűk megzavarodtak, az égen pedig tűzgolyóhoz hasonlító különleges fényjelenséget figyeltek meg.
A 20. század folyamán számos hajó és repülőgép tűnt el a térségben, az esetek különlegessége az volt, hogy többnyire jó időjárási viszonyok uralkodtak, és tapasztalt pilótákról, hajósokról volt szó.
Bár a jelenség tudományos magyarázata még nem tisztázott, számos elmélet látott napvilágot. Egyes tudományos feltételezések szerint a jelenség magyarázata a tengerfenéken lévő vulkanikus folyamatok, illetve a mélytengeri hátságokhoz kötődő magmatikus tevékenység során keletkező metángáz-képződésben keresendő. A felfelé áramló metángáz hatására ugyanis hirtelen lecsökken a víz sűrűsége, ami a hajók és tengeralattjárók gyors süllyedését eredményezi.
Más elméletek a metán-feláramlást a tengerfenéken lerakódott szilárd, metántartalmú üledékek gáztermelésével hozzák összefüggésbe. A nagy nyomáson megszilárdult üledék egyes darabjai leszakadhatnak; ilyenkor gázbuborékok törnek a felszínre. Az elmélet szerint a felszínre érő buborék először megemeli a felette lévő víztömeget - azzal együtt az ott lévő hajókat is – a buborék elpattanásakor a mélybe zuhanó víztömeg viszont magával rántja, a mélybe szippantja a hajókat.
A gázbuborékok feláramlása mágneses hatást idézhet elő, amitől a hajók és a repülők iránytűi, elektromos műszerei „megzavarodnak”. Hasonló jelenség nem csak a Bermuda-háromszögben, hanem más óceáni területeken, többek között Japán keleti partjainál is megfigyelhető.
Egyes feltételezések a térségben gyakran előforduló rövid életidejű, de igen erős viharoknak, vagy extrém erős hullámzásnak tulajdonítják az eseteket; és a földön kívüliekkel kapcsolatos elméletekről még nem is beszéltünk…
|