Mi történik a Bermuda-háromszögben?
Sokan misztikus jelenségnek hiszik, természetfeletti erőknek tulajdonítják a hajók eltűnését. Pedig általános iskolai fizikai ismereteink is elegendőek az ott bekövetkezett katasztrófák értelmezéséhez. A most bemutatott eszköz segítségével fellebbentjük a fátylat a titokról, s egyféle fizikai (tudományos) magyarázatot adunk a Bermuda-rejtélyre.
A kb. 8 centiméter átmérőjű, 25 centiméter magas, vízzel feltöltött üveghengerben kisméretű játékhajó úszik (1. ábra). A hajó átlagsűrűsége ebben az esetben kisebb a víz sűrűségénél.
1. ábra
Ezt követően a hengerbe alulról akváriumi légpumpával levegőt fújtatunk, aminek hatására a kishajó elmerül a habokban (2. ábra). A készülék kikapcsolása után a légbuborékok felszállnak a vízből, s a hajócska újra a felszínre emelkedik.
A jelenség magyarázata
A légpumpa beindításával a víz megtelik buborékokkal, átlagsűrűsége lecsökken, a hajóénál kisebb lesz, s ez által a hajó elsüllyed. A buborékoltatás megszüntetésével újból a kezdeti helyzet áll elő: a hajó úszik a vízen.
A Bermuda-háromszögben bekövetkező hajókatasztrófák magyarázata: Ebben a térségben gyakoriak a tengerfenéki vulkánkitörések. A vulkánokból a felszínre törő nagy mennyiségű gáz felbuborékosítja (felhabosítja) a vizet, annak átlagsűrűsége így annyira lecsökken, hogy a hajók elmerülnek benne.
Ott, a fenti kísérletben történtektől eltérően, az elmerült hajók végleg elsüllyednek, hiszen a többnyire fémből készült, vízzel megtelt szerkezetek átlagsűrűsége a víz sűrűségénél nagyobb.
|